"The Rohies" на Фестивалі української популярної пісні в Моронзі (Польща)
Фестиваль з медом, хлібом і надією

 
Цьогорічний моронзький фестиваль української популярної пісні, який 18 вересня проходив уже вчетверте, збагатів на мед і цьогорічний хліб. Це сталося з метою вшанувати працю хліборобів і бджолярів, серед яких дуже багато місцевих українців.
На фестивалі виступив зі словом священик УГКЦ – парох церкви Святого Юрія в Моронзі о. Роман Стороняк. Він вніс у фестиваль надію на світле майбутнє українських лемків Моронжчини. За дві години до початку фестивалю в церкві відправлялася Служба Божа, присвячена хліборобам і бджолярам. З ініціативи пароха перед публікою на сцені Моронзького дому культури «Нар’є» виступив танцювальний ансамбль місцевих українських дошкільнят «Їжачки від Святого Юрія», а публіка одержала по баночці свіжого медку і баночці з цьогорічного врожаю.

Хоч фестиваль організовано вже учетверте, то заходи, з яких від виріс, розпочались кільканадцять років тому з ініціативи тодішнього голови моронзької ланки ОУП Василя Надяка та Ольштинського відділу ОУП. Анна Гентош, яка очолює цю ланку нині, запропонувала назвати тодішні «Сімейні співання» фестивалем української популярної пісні. Саме вони одержали на цьому святі дипломи за виняткову громадянську активність з нагоди 60-річчя українського організованого життя, які вручав голова Ольштинського відділу ОУП Степан Мігус.
 
Особливим гостем фестивалю був музичний кавер-гурт «The Rohies («Роги»). Гурт приїхав до Польщі майже просто з фронту на сході України.
Перед моронзьким концертом керівник гурту, директор-розпорядник Тарас Лисак розказав присутнім про щомісячні виїзди колективу на фронт, де їм часто доводиться концертувати «під звуки» гармат і автоматних пострілів.
  • Ми не можемо туди не їхати, - говорить Т. Лисак. – Одні взяли в руки зброю, а нашою зброєю є пісня, на яку так чекають бійця і волонтери. Коли від’їжджаємо, нас просят, щоб ми приїжджали знову. І ми їздимо. Співаємо теж у військових частинах, які готуються йти на фронт, а також у військових лікарнях для поранених.
Для моронжан львів’яни заспівали найвідоміші пісні гуртів «Скрябін», «Брати Гадюкіни», «Піккардійська терція», «Океан Ельзи», а також ряд українських народних патріотичних пісень. Закінчили свій виступ невмирущою «Червоною калиною», яку публіка вислухала стоячи та підспівуючи.

Несподіваним учасником моронзького фестивалю був квартет «Золоті літа», який зголосився до участі майже напередодні пісенного свята. У складі квартету виступають професійні співаки: дві жінки (альт і сапрано) і мужчини (тенор і бас). На сьогодні квартет має у своєму репертуарі декілька українських пісень. У Моронзі прозвучали, зокрема, «Рости, рости, черемшино», «Чорні очка» і «повіяв вітер степовий». Лідером гурту є тенор Лешек Білас, уродженець Львова, який підкреслив, що принаймні двоє співаків, у цьому й він, мають українські корені.

Українське середовище Моронга й околиць може гордитися тим, що врешті появився гурт дошкільнят, які завдяки священики Романові Стороняку і молодим батькам створили гурт «Іжачки від святого Юрія». Діточки в прекрасних українських народних костюмах із захопленням виконували гопак і так захопилися сценою, що не спішили її залишати, хоч на свою чергу вже чекали фіналісти фестивалю – вокально-інструментальна група «Карпатіан» (давній «Беркут»). Тепер слово за батьками, дідусями і бабусями та активом ОУП, щоб в оцій надії української Моронжчини ще більш розбуджувати активність до плекання своєї рідної культури. Ніде-бо правди діти, середнє та навіть старше покоління дещо почало забувати про свою громадську повинність. Може, завдяки наймолодшим нащадкам, яким усі міцно аплодували, знову стануть активнішими…

Гурт «Карпатіан» виступав у Моронзі понад годину, презентуючи, зокрема, твори нового диску «Співіснування». На ньому є вже такі популярні пісні, як «Для надії», присвячені боротьбі України за волю і незалежність. Колектив «Карпатіан» запрезентував у Моронзі разом зі зміною назви своє нове обличчя, представляючи цілий ряд авторських музичних творів.

Можна лише радіти, що фестиваль української пісні є «очком у голові» моронзького самоврядування, а передусім бургомістра Тадеуша Собєранського, патрона заходу. Самоврядування взяло на себе значну частину витрат. Слід відзначити також відкритість і прихильність Моронзького дому культури, який прекрасно підготував зал і сцену для виступу, теж взявши витрати на себе. Належне треба віддати й українській громаді Моронжчини, яка посприяла у запрошені гурту «Карпатіан». 

Від футболу до «Червоної калини»

Львівський музичний кавер-гурт «The Rohies («Роги»)» має чимало своїх шанувальників в Оструді. Це виявилося і під час концерту 18 вересня, організатором якого були Острудське повітове староство та Ольштинський відділ ОУП.
Концертний зал острудського замку заповнився вщерть, з чого щонайменше половина публіки становили українці з Оструди та Ілави. Заньківчани, бо ж члени колективу є акторами Львівського національного академічного драмтеатру імені Марії Заньковецької, понад годину співали найвідоміші пісні гуртів «Брати Гадюкіни», «Скрябін», «Піккардійська терція», «Океан Ельзи» і ряд українських народних патріотичних пісень. Публіка не хотіла їх відпускати, тому довелося ще виконати «Червону калину», яку публіка вислухала стоячи і підспівуючи.
  • В Оструді і на Одструдщині завжди нас приймають дуже тепло, - говорить менеджер львівського гурту Тарас Лисак. – Так було і цього разу, за що ми публіці і організаторам дуже вдячні.
Перший візит до цього міста став можливим завдяки ініціативі Ради Острудського повіту і тодішнього старости Володимира Бродюка при співпраці з Ольштинським відділом ОУП. У травні 2014 р. колектив «Роги» в рамках благодійних театральних вистав свого театру брав участь у спектаклі «Небилиці при Івана» в Оструді, Ольштині та Ельблонзі. Тепер цей колектив щомісяця їздить на фронт на схід України, дарує пісні пораненим героям у лікарнях і бійцям на полігонах.

Цього разу гурт приїхав до Оструди на запрошення теперішнього старости Анджея Вічковського. Це запрошення виявилося своєрідним відзначенням співпраці між Острудським староством і львівським театром, адже 3 вересня 2011 року об’єднана команда театру імені Марії Заньковецької і товариства спортивних журналістів брали участь у футбольному матчі з командою польських теле- та кінозірок і відомих футболістів. Це відбулося на церемонії відкриття Острудського міського стадіону.
  • Ми з приємністю співпрацюємо з нашими львівськими друзями і в міру можливості запрошуємо артистів щороку, - запевняє директор Відділу промоції Острудського староства Генрік Кропідловський. – Радіємо, що зацікавлення цього роду ініціативами постійно росте.
 Степан Мігус
2 жовтня 2016 року
Варшава, «Наше слово»