Заньківчани розпочали святкувати століття театру


У театрі ім. Марії Заньковецької готуються до прем’єри «Марія Заньковецька».

zaxid.net, Оксана Сенишин, 3 листопада, 2017 року

«Першою цю п’єсу знайшла я. І дуже вмовляла режисера Ріпка, щоб він поставив цю виставу. Як тільки я запропонувала і її взяли до постановки, Бог дав мені понести дитину. Мого чудового Назара. І тоді стала проблема: або Назар, або роль», – поділилася спогадами режисерка, народна артистка України Таїсія Литвиненко.

Тоді вона вибрала сина. Та зіграти роль Марії Заньковецької таки змогла, щоправда пізніше. Це було 45 років тому, у 1972-му. Виставу про патронесу театру тут ставили майже 20 років. Тепер, до століття театру, готують нову постановку про нелегке життя зірки української сцени.

«Нам всім і не снилось. У Марії Заньковецької було неймовірно важке життя. Як в жінки, по-перше. Як вона, як рабиня, добивалась того, щоби чоловік її відпустив. Хоча з якого вона високого роду! Важко їй було доказувати, що Україна існує. Що вона має право бути», – розповіла заслужена артистка України, яка грає роль Марії Заньковецької, Альбіна Сотникова.

Над інсценізацією п’єси Івана Рябокляча заньківчани працювали лише місяць.

«Ніхто не думає про те, що якби не корифеї, такі як: Котляревський, Гулак-Артемовський, Квітка-Основ’яненко, Шевченко та Кропивницький, Карпенко Карий та Заньковецька, ми б не мали України. Якби не ураїнський театр, не було би такої красивої і прекрасної мови», – вважає режисер-постановник, народний артист України Федір Стригун.

Також до ювілею театру Укрпошта випустила конверти присвячені Марії Заньковецькій, а також понад 400 колекційних марок із зображенням народної артистки УРСР. А вже наступної п’ятниці, 10 листопада, в театрі експонуватимуть її фотографії та афіші.

«Ми хочемо повернутися до розстріляних внаслідок репресій заньківчан. Ми хочемо про них поговорити», – пояснив генеральний директор театру ім. М. Заньковецької Андрій Мацяк.

А впродовж ювілейного року в гості до заньківчан приїдуть театрали з Вільнюса та Варшави.

До слова, прем'єра вистави «Марія Заньковецька» відбудеться у суботу, 11 листопада.