Роман Біль

Заслужений артист України, Заслужений артист Ураїни

 Народився 19 травня 1955 року в Коломиї.
Освіта –  Івано-Франківське музичне училище імені Дениса Січинського (1970-1974), баян і диригування оркестром  народних інструментів, клас В. С. Бородіна;
            – Київський інститут театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого (1978-1982), актор драматичного театру і кіно, курс доцента Нінель Антонівни Биченко.
         Працював у Сумському театрі для дітей та юнацтва «Арлекін», але вже на початку 1983 року переїхав до Львова. Спочатку була праця у Львівському театрі для дітей та юнацтва, а з кінця 1987 і дотепер – Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької.
          Паралельно – з 2000 року – є актором Творчої майстерні «Театр у Кошику» (режисер Ірина Волицька),  бере участь в постановках: Микола Задорожний в «Украденому щасті» І. Франка (Диплом за кращу чоловічу роль на міжнародному театральному фестивалі в Дніпродзержинську), Месія в «Одержимій» Лесі Українки, Браца в «Провині» Н. Ромчевіча.
       Разом з актором Ярославом Мукою створив кабаретовий дует «Чотири шкельця», в репертуарі якого стрілецькі пісні та галицькі романси-шлягери Б. Весоловського, С. Гумініловича, Я. Барнича, М. Стахури, В. Балтаровича, Л. Лепкого, Р. Купчинського та ішних українських композиторів.
         Працює в різних театральних студіях, де ставить літературно-музичні композиції і вистави – «Ромео і Джудьєтта» В. Шекспіра та «За двома зайцями» М. Старицького (театр «Нова мета»), «Ніч перед Різдвом» за М. Гоголем (Дитячий телевізійний театр «Юрашк»), «Вертеп» за народними мотивами та інші.
         З 2001 року викладає акторську майстерність у Львівському державному училищі культури і мистецтв. Випустив 4 акторські курси (дипломні вистави – «Серенада» Сл. Мрожека, «Моральність пані Дульської» Г. Запольської, «Станція» О. Вітра і «Ніжні почуття» Б. Хмельницького за повістю О. Уайльда «Кентервільський привид»). Значна частина випускників отримують або вже отримали вищу акторську і режисерську освіту.
          Член Коломийської асоціації митців (КАМ), «Клубу коломийців», Ротарі клубу «Львів-Ратуша».

      Львівське телебачення:
Цикл передач «Срібний дзвіночок» - Маестро (Реж.Н.Миронюк) 23.01.1987
Культурно-мистецька програма «Грані» (Реж.О.Андрєєв) 22.12.1988
Цикл передач «Світлиця» (Реж. В.Робочик)
З циклу «Перлини душі народної» -«Український ноктюрн»
 
 
Москва, Останкіно - Концерт до 19 з’їзду комсомолу
Київ – «Музика – дітям»
Суми – «Театральна афіша»
Харків – «Театральні зустрічі»
 
Вистави:           «Королівський особняк»
                        «Сорочинський ярмарок» (Харків)
                        «Всі миші люблять сир»
                        «Ісус, Син Бога Живого»
                        «Павло Полуботок»
 
Радіовистави:            «Червона хустина»
                                «Ярослав Галан»
 

 «По щучому велінню» М. Кропивницький – Хома  
 «Так переможемо» М. Шатров – Соратник
 «Ой не ходи, Грицю» М. Старицький – парубок
 «Украдене щастя» І. Франко – парубок
 «Арена» І.Фрідберг – Рауль
 «Данило Галицький» В. Босович – Добромил  
 «Безталанна» І. Карпенко-Карий – парубок
 «Олекса Довбуш» В.Босович – гайдук
 «Звичайна горошина» В. Данилевич – Імператор, король Барбаринський
 «Гайдамаки» Т. Шевченко – конфедерат  
 «Діти Арбату» А. Рибаков – Вадим Марусевич
 «Коза-дереза» М. Лисенко – Вовк  
 «Спокуса Хоми Брута» В. Врублевська – Данило  
 «Богдан Хмельницький» О. Корнійчук – Довбня  
 «Марія Заньковецька» І. Рябокляч – Городовий  
 «Привітай же мене, моя Україно» інсценівка Ф.Стригуна – художнє читання
 «В степах України» О. Корнійчук – Довгоносик  
 «Дами і гусари» О.Фредро – Гжегож
 «В наймах у Мельпомени Н.Бічуя – лицедій Рицько
 «Маруся Чурай» Л. Костенко – Кобзар  
 «Народний Малахій» М. Куліш – військовий  
 «Павло Полуботок» К. Буревій – Вашкевич
 «Пан Коцький» М. Лисенко – Вовк  
 «Орфеєве чудо» Леся Українка – Денис  
 «Нірвана» О. Островський – Костя  
 «Мотря» Б. Лепкий – Іскра  
 «Не вбивай» Б. Лепкий – Іскра  
 «Батурин» Б. Лепкий – Карло XII
 «Біда навчить» Б. Стельмах – Бузько, Біда
 «Макбет» В. Шекспір – Агнус  
 «Василь Свистун» В. Герасимчук – Омелько, дід Павло
 «Вічний раб» В. Шевчук – вартовий  
 «Така любов» П. Когоут – Вацлав Краль
 «Ой радуйся, земле» інсценівка Ф.Стригуна – Цар, Дідо
 «Ісус, син Бога живого» В. Босович – Матвій, Ісус
 «Світла моя муко» В. Симоненко – художнє читання
 «На межі» Леся Українка – Мім  
 «В обіймах золотої осені» М. Рильський – Максим Рильський
 «Ніч на полонині» О. Олесь – лісовий чорт
 «Гамлет» В. Шекспір – Актор I та II
 «Безталанна» І. Карпенко-Карий – парубок  
 «Вечір пам’яті І. Вільде» – Батько  
 «Мадам Боварі» Г. Флобер – Сліпий  
 «Криваве весілля» Ф. Г. Лорка – Леонардо, лісоруб
 «Андрей» В. Герасимчук – городянин, солдат
 «Для домашнього вогнища» І. Франко – офіцер
 «Доки сонце зійде, роса очі виїсть» М. Кропивницький – парубок  
 «Політ над гніздом зозулі» К. Кізі, Д. Вассерман – Дейл  Гардінг
 «Пітер Пен» Д. Баррі – Тато  
 «Івона, принцеса бургундська» В. Гомбрович – Валентин  
 «Хоробрий півник» Н. Забіла – Гусак, Індик
 «Микита Кожум’яка» О. Олесь – Воєвода  
 «Благочестива Марта» Тірсо де Моліна – Лопес
 «Любий друг» Гі де Мопассан – Ріваль  
 «Оргія» Леся Українка – Евтім  
 «Коханий нелюб» Я.Стельмах – Слуга
 «Сава Чалий» І. Карпенко-Карий – гайдамака Вовк
 «Валентин і Валентина» М.Рощин – Перехожий  
 «Замшевий піджак» С.Стратієв – Іванов
 «Комедіанти» А. Баранга – Аргір  
 «Три ідеальні подружжя» А. Касона – Франціско  
 «Полліанна» Е. Портер – пастор Пол Форд

Сумський театр для дітей та юнацтва «Арлекін»   (1982)
· «Три мушкетери» О.Дюма – Араміс
 
Львівський Театр для дітей та юнацтва імені Максима Горького (1983-1987)
·«Червоні дияволята» П.Бляхін, О.Полєвой, А.Толбузін  - циган  Степан
· «Снігова королева»  Е.Шварц - Казкар
· «Балада про веселих жайворонків» Т.Ян – Альоша      (1984)
· «Всі миші люблять сир» Д.Урбан  - Альбін        (1985)
· «Сорочинський ярмарок» М.Гоголь – Попович
· «Королівський особняк» Я.Верещак – Костя
· «Каїн» Д.Г. Байрон – Люцифер
· «Лис Микита» - Вовк Неситий

 
Творча майстерня «Театр у кошику»  (з 2000 року)
· «Украдене щастя» І.Франко – Микола Задорожний
· «Одержима» Л.Українка – Месія
· «Провина» Н.Ромчевич – Браца
 



 
«Пітер Пен» Дж. Баррі
«Сміється той, хто сміється» (моновистава Олега Сікиринського)

Аматорський театр «Нова Мета»
«Ромео і Джульєтта» В. Шекспір
«За двома зайцями» М. Старицький
«Вертеп» Інсценівка Р. Біля
 
Театр поезії «Розкрилля»
«Повернення (В. Стус)» Р. Погорілець
 
Львівське училище культури і мистецтв
«Серенада» С. Мрожек
«Мораль пані Дульської» Г. Запольська
«Станція» О. Вітер
«Ніжні почуття» Б. Хмельницький (за «Кентервільський привид» О. Уайльд)
 
Львівський телевізійний театр «Юрашки»
«Ніч перед Різдвом» М. Гоголь
 
 
 

 
  • «Ісус, син Бога живого» В.Босович - Матвій
  • Р. Біль
  • «Криза» О. Огородник - Панько
  • «Наталка Полтавка» І. Котляревський - Тетерваковський, возний, жених Наталки
  • "Безодна" О. Огородник - Орест
  • "Марія Заньковецька" І. Ряблокляч - Поліцмейстер Києва