Федір Стригун

головний режисер театру, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

        Народився 1 листопада.

      Освіта - Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого (курс заслуженого діяча мистецтв УРСР Володимира Олександровича Неллі).
    Після закінчення інституту грав у Запорізькому українському музично-драматичному театрі (нині – імені Володимира Герасимовича Магара). З 1965 року – актор театру імені Марії Заньковецької, з 1987 року – головний режисер, художній керівник театру.

 Державні нагороди
Орден Ярослава Мудрого V ступеня
Орден «За заслуги» I, II, ІІІ ступенів
Лауреат премії імені Миколи Садовського
Лауреат премії імені Івана Котляревського
Обласна премія в галузі культури, літератури, архітектури та мистецтва в номінації «Театральне мистецтво» імені Бориса Романицького за 2011 рік – за режисерські постановки, здійснені протягом останніх трьох років
Медаль «Ветеран праці»
 
 
      Громадсько-політична діяльність 
Голова  Львівського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України
Член-кореспондент Академії наук України
 Завідувач кафедри режисури та хореографії Львівського національного університету імені Івана Франка

 
       «Вистави Федора Стригуна, як художнього керівника заньківчан, несуть риси, притаманні його акторській вдачі – теплі токи його серця, сповідують щирість. Режисер володіє, мабуть, найдорогоціннішим у цій професії – талантом психолога і педагога, сучасним художнім мисленням, яке враховує непересічні традиції часів минулих.»

Валерій Гайдабура
«Український театр»
 


Публікації:

Федір Стригун - режисер, актор, козак  |  http://galinfo.com.ua,  Розмову вели Олена Ляхович, Маринюк Андрій, 01.11.2017 
http://zik.ua/news/2017/02/17/fedir_strygun_nyni_roblyat_vse_dlya_znyshchennya_teatru_1045695
http://ihorhulyk.blogspot.com/2017/02/blog-post.html
http://dyvys.info/2017/02/17/meni-soromno-za-zovnishnij-vyglyad-teatru/
http://zolochiv.net/tag/fedir-stryhun/
http://chask.net/?p=14736
http://wz.lviv.ua/interview/129160-fedir-stryhun-yakby-meni-bulo-40-rokiv-ia-by-pliunuv-na-teatr-i-pishov-by-na-front
http://ktm.ukma.edu.ua/show_content.php?id=207
 

«Зупиніться!» І. Рачада - Офіцер
«Циганка Аза» М. Старицький – Василь
«Шторм» Б. Біль-Білоцерківський – Шалай
«Для домашнього вогнища» І. Франко – Грицько
«Урієль Акоста» К. Гуцков – Урієль
«В дорозі» В. Розов – Гриша
«Коли мертві оживають» І. Рачада – Золенберг
«На Івана Купала» М. Стельмах – Бондаренко
«Мої друзі» О. Корнійчук – Славко
«Маклена Граса» М. Куліш – Музикант
«Суєта» І. Карпенко-Карого – Іван
«Кум королю» М. Стельмах – Гриць
«Маруся Богуславка» М. Старицький – Степан
«Горлиця» О. Коломієць – Іван
«Хворий № 199» Ж. Арутюнян – Гумба
«Моє слово» за В. Стефаником – Злодій
«Людина зі сторони» І. Дворецький – Дорогунцов
«Замшевий піджак» С. Стратієв – Антонов
«Нора» Г. Ібсен – Хелмер, Крогстад
«Мої надії» М. Шатров – Директор
«Обочина» М. Зарудний – Павло
«Незручна людина» А. Верблюжко – Петро
 «Регіон» М. Зарудний – Бережний
 «Безталанна» І. Карпенко-Карий – Іван
 «Украдене щастя» І. Франко – Михайло Гурман
 «Тил» М. Зарудний – Розтоскуєв  
 «Богдан Хмельницький» А. Корнійчук – Хмельницький  
 «Правда» О. Корнійчук - Тарас Голота
 «Роки блукань» О. Арбузов – Ведерников  
 «Під золотим орлом» Я. Галан – Макаров  
 «Сон князя Святослава» І. Франко – Святослав  
 «Житейське море» І. Карпенко-Карий – Іван Барильченко
 «Філумена Мартурано» Е. де Філіппо – Доменіко
 «Олекса Добвуш» В. Босович – Довбуш  
 «Князь Данило Галицький» В. Босович – Галицький  
 «Безприданниця» О. Островський – Паратов  
 «Тартюф» Ж.-Б. Мольєр – Оргон  
 «Отелло» В. Шекспіра – Отелло   
 «Гайдамаки» Т. Шевченка – Гонта  
 «Вій, вітерець!» Я. Райніса – Улдис  
 «Лиха доля» М. Старицького – Василь  
 «Ой не ходи, Грицю…» М. Старицького - Гриць
 «Хазяїн» І. Карпенко-Карий – Пузир, Ліхтаренко  
 «Доки сонце зійде...» М. Кропивницького - Степан
 «Михайло Єрмаков» Г. Мдівані - Михайло
 «Сині роси» М. Зарудний – Мирон Кагарлик
 «В степах України» О. Корнійчук - Олексій
 «Вірність» М. Зарудного - Богун
 «Король Лір» В. Шекспіра - Едгар
 «Планета сподівань» О. Коломійця - Запорожець
 «Гаряче серце» О. Островського - Гаврило
 «Моцарт і Сальєрі» О. Пушкіна - Моцарт
 «Блакитна троянда » Леся Українки - Орест
 «Біла хвороба» К. Чапека – Маршал   
 «Камінний господар» Леся Українка - Дон Жуан
 «Сестри Річиські» І. Вільде, Б. Антківа -  Бронко Завадка
 «Невольник» М. Кропивницького - Степан
 «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки - Олексій
 «Гайдамаки» Т. Шевченка – Ярема, Гайдамака, Гонта
 «Марія Заньковецька» І. Рябокляча - Садовський
 «Голубі олені» О. Коломійця - Чорний
 «Річард III» В. Шекспіра - Річард
 «Прапороносці» О. Гончар - Сагайда
 «Таке довге, довге літо» М. Зарудний - Задорожний
 «Піднята цілина» М. Шолохов - Давидов
 «Восени, коли зацвіла яблуня» Я. Верещака - Баджга
 «Тил» М. Зарудного - Ростоскуєв
 «Богдан Хмельницький» О. Корнійчука - Богдан Хмельницький
 «Андрей» В. Герасимчука - Андрей Шептицький
 «Маруся Чурай» Л. Костенко – Богдан
 «Ой радуйся, земле…» вертеп – Козак-Невмирака
 «Народний Малахій» М. Куліш – Малахій
 «Павло Полуботок» К. Буревій – Полуботок
 «Матря», «Не вбивай», «Батурин» Б. Лепкого – Іван Мазепа
 «Гамлет» В. Шекспіра – Привид
 «Се Ля Ві» Н. Ковалик – Професор, Богдан
  «У неділю рано зілля копала» О. Кобилянська – Андронатті

Запорізький драматичний театр

«Два кольори» - Федько
«Рідна мати моя» Ю. Мокрієв – Сергій
«Каса Маре» Й. Друце – Павелаке
«Острів Афродіти» Дж. Прістлі – Ральф
«Циганка Аза» М. Старицький – Василь
«Йо не ходи Грицю…» М. Старицький – Гриць
«У неділю рано…» О. Кобилянська – Гриць
«Родина щіткарів» М. Ірчан – Івась
«День народження Терези» Г. Мдівані – Хосе

 
  • «Блакитна троянда» Леся Українка - Художній керівник постановки;    
  • «Візит літньої пані» Фрідріх Дюрренматт - Режисер-постановник;    Іль;    
  • «Віяло леді Віндермір» Оскар Уайльд - Режисер-постановник;    
  • «Івасик Телесик» Орест Огородник - Художній керівник постановки;    
  • «Гуцулка Ксеня» Ярослав Барнич - Режисер-постановник;    
  • «Державна зрада» Рей Лапіка - Режисер-постановник;    Цар Микола I;    
  • «Дама з камеліями» Александр Дюма-син - Режисер-постановник;    Жермон Дюваль;    
  • «Неаполь-місто попелюшок» Надія Ковалик - Режисер-постановник;    Фернандо;    
  • «Наталка Полтавка» Іван Котляревський - Режисер-постановник;    Макогоненко, сільський виборний;    
  • «Ісус, син Бога живого» Василь Босович - Режисер-постановник;    
  • «Криза» Орест Огородник - Художній керівник постановки;    
  • «Невольник» Тарас Шевченко - Режисер-постановник;    Василь Коваль, старий запорожець;    
  • «Сільва» Імре Кальман - Режисер-постановник;    
  • «Сто тисяч» Іван Карпенко-Карий - Художній керівник постановки;    
  • «Шаріка» Ярослав Барнич - Режисер-постановник;    
  • «Суботня вечеря» Шолом-Алейхем - Художній керівник постановки;    Тев’є-молочник;    
  • «Назар Стодоля» Тарас Шевченко - Режисер-постановник;    Хома Кичатий, сотник;    
  • «Коханий нелюб» Ярослав Стельмах - Режисер-постановник;    
  • «Або - або» Інна Павлюк, Наталя Лісова - Художній керівник постановки;    
  • «Безіменна зірка» Михаїл Себастьян - Художній керівник постановки;    
  • «Венера в хутрі» Леопольд фон Захер-Мазох - Художній керівник постановки;    
  • «Давня мелодія» Василь Стефаник - Режисер-постанвник;    
  • «Завчасна паморозь» Райнер Марія Рільке - Художній керівник постановки;    
  • «Циліндр» Едуардо де Філіппо - Режисер-постановник;    
  • «Різдвяна ніч» Михайло Старицький (за Миколою Гоголем) - Режисер-постановник;    
  • «Украдене щастя» Іван Франко - Режисер-постановник;    
  • «Марія Заньковецька» Іван Рябокляч - Режисер-постановник;    Костянтин Адасовський;    
«Добродій» («Глитай або ж павук») М. Кропивницький
 «Безталанна» І. Карпенка-Карого
 «В сім'ї вольній, новій» Ф. Стригуна за Т. Шевченком
 «Гайдамаки» Лесь Курбас за Т. Шевченком
 «Привітай же мене, моя Україно!» Ф. Стригуна за Т. Шевченком
 «Маруся Чурай» Ф. Стригун за Л. Костенко
«Ой радуйся, земле» український вертеп
«Згадайте, братія моя…» Ф. Стригун за Т. Шевченком
 «Мотря» (І ч. «Мазепи») Б. Лепкий (інсценізація Б. Антківа)
 «Не вбивай» (2 ч. «Мазепи») Б. Лепкий (інсценізація Б. Антківа)
 «Батурин» (3 ч. «Мазепи») Б. Лепкий (інсценізація Б. Антківа)
«Народний Малахій» М. Куліш
«Павло Полуботок» К. Буревій
 «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра
 «Світла моя муко» за В. Симоненком
 «Маклена Граса» М. Куліша
 «На межі» за Лесею Українкою
 «Хазяїн» І. Карпенко-Карий
  «Гамлет» В. Шекспіра
 «Андрей» В.Герасимчук
«Водевіль, водевіль…» А. Чехов
 «Се Ля Ві» Н. Ковалик
 «У неділю рано зілля копала...» О.Кобилянська
 «Доки сонце зійде, роса очі виїсть...» М. Кропивницького
 «Житейське море» І. Карпенко-Карий
 «Погляд вічності» Т. Шевченко, Р. Лубківський
 «Оргія» Леся Українка

 
Тернопільський академічний театр імені Тараса Шевченка
 
«Суєта» І. Карпенко-Карий
«Хазяїн» І. Карпенко-Карий
«Житейське море» І. Карпенко-Карий
«Гуцулка Ксеня» Я. Барнич
«У неділю рано зілля копала» О. Кобилянська
«Маклена Граса» М. Куліш
«Украдене щастя» Ю. Мейтус
«Наталка Полтавка» І. Котляревський
«Запорожець за Дунаєм» С. Гуляк-Артемовський
 
Волинський театр імені Тараса Шевченка
 
«У. Б. Н.» Г. Тельнюк
«Неаполь – місто попелюшок» Н. Ковалик
«Наталка Полтавка» І. Котляревський
«Безталанна» І. Карпенко-Карий
«Суєте» І. Карпенко-Карий
 
Івано-Франківський театр імені Івана Франка
Постановка опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського
 
Львівський Національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької
Постановка опери «Украдене щастя» Ю. Мейтуса

 
 
Кінофільми

 1968 «Анничка» – пан Шуцман
 1972 «Земля, до запитання»
 1972 «Пропала грамота» – козак Андрій
 1973 «Коли людина посміхнулась» – Люпин
 1973 «До останньої хвилини»
 1974 «Гуси-лебеді летять» – Себастіян
 1976 «Щедрий вечір»
 1976 «Пам'ять землі» – Ребров
 1979 «Вавілон ХХ»
 1979 «Поїзд надзвичайного призначення»
 1979 «Хазяїн» – Ліхтаренко
 1980 «Дударики» — командир эскадрона ЧОН
 1981 «Два дні у грудні»
 1981 «Колесо історії» — Павло Мовчун
 1981 «Така пізня, така тепла осінь» — Єремій
 1982 «Таємниці святого Юра»
 1982 «Якщо ворог не здасться» — Федір Байда
 1983 «Вир» — Ігнат
 1985 «Женихи»
 1986 «І в звуках пам'ять відгукнеться...» – Микола Лисенко
 1986 «Золоте весілля»
 1989 «Камінна душа» – Юрчик
 1990 «Небилиці про Івана»
 1991 «Павло Полуботок» – режисер
 1992 «Для домашнього огнища»
 1993 «Обітниця»
 1996 «Діти пробуджуються рано»
 2008 «Владика Андрей» — Граф Шептицький
 2014 «Поводир» – мастер Богдан (режисер Олесь Сенін, Україна)


      Ролі у відеофільмах «Хазяїн», «Житейське море», «Філумена Мартурано», «Суєта», «Запорожець за Дунаєм»,«Ісус, син Бога живого» (4 серії) – режисер .
  • "Візит літньої пані", Ф. Дюрренматт - Іль
  • "Дама з камеліями", А. Дюма-син - Жермон Дюваль
  • "Наталка Полтавка" І. Котляревський - Макогоненко, сільський виборний
  • "Невольник", Т. Шевченко - Василь Коваль, старий запорожець
  • "У. Б. Н. (Український буржуазний націоналіст)", Г. Тельнюк - Зенон
  • "Суботня вечеря", Шолом-Алейхем - Тев’є-молочник